Každý večer jsme si v Macau koupili piva Tsingtao a popíjeli si v křesle ve výklenku před hotýlkem Vila Universal. Na konci malebné uličky Rua de Felicitade, bývalé uličky lásky, jsme tak strávili báječné večery, o kterých jsme si v Hongkongu mohli nechat jen zdát.
V pátek 6. června 2014 jsme si tak mohli připít na dálku na moji maminku. V ten den to bylo přesně 60 let od jejího narození. Však jsem se také těšil, až to po mém návratu z Asie v širokém kruhu rodinném pěkně oslavíme. Uvědomoval jsem si znenadání, jak ten čas šíleně letí. Bylo to dvacet let, co byl Richard v Macau naposledy. A bylo to 29 let, co jsem byl jako 10ti letý kluk se svojí maminkou na premiéře filmu Indiana Jones a Chrám zkázy. Byli jsme tehdy v kině v severoitalském městě Udine. Ani ve snu mě tehdy nenapadlo, že téměř o třicet let později budu sedět s pivem v ruce a v přátelském rozhovoru na ulici, ve které se ten film natáčel. Nikdy nemůžeme vědět, kam nás životní osudy dovedou. V tom je život neopakovatelný a prostě nádherný…
A nic na tom neměnil ani fakt, že pokoj v hotelu byla kopka bez oken s plesnivou koupelnou. To k zážitkům z cestování prostě neodmyslitelně patří a cestovatel se podobnou prkotinou nesmí nechat rozhodit. Po těch letech, co jsme společně i samostatně strávili na cestách, jsme naše ubytování hodnotili jako báječný luxus.
Pátek v Macau jsme pojali velice dovolenkově. Po snídani jsme sedli na autobus číslo 3 a jeli do parku Dr. Sun Yat Sena. Ve veřejných lázních jsme se hodlali vykoupat. Do karet nám však příliš nezahrálo zhoršené počasí a bouřka, která se přihnala z čínského území. Problémem se ukázala i otevírací doba koupaliště. Díky polední pauze nás před dvanáctou vyhnali z bazénu a vyzvali nás k odchodu z lázní. Z vody nás však vyhnal i déšť a blížící se bouřka. Bazénu jsme si proto příliš neužili.
Humorný byl už náš vstup do lázní. Personál nemluvil anglicky a nejdříve nás nechtěl vůbec vpustit do areálu. Vtipně nám ukazovali na nějaké znaky čínského písma na zdi. Jednalo se o jakýsi provozní řád. Posunkovou řečí jsme po chvíli pochopili, co se nám snažili sdělit. Mysleli si, že jsme se přišli koupat v kalhotách a triku. Proto se nám snažili sdělit, že musíme mít plavky.
Po vtipné vstupní vložce jsme si aspoň chvíli vody užili. Byla však tak teplá, že jsme se ani neosvěžili. Bazén byl navíc i velice mělký, jeho největší hloubka činila pouze 150 cm a většina bazénu byla spíše brouzdalištěm. Zajímavé zpestření našeho pobytu v Macau jsme si i přes všechny tyto překážky užili…
Odpočinkový den pokračoval odpolední siestou na lůžku a večerní návštěvou kasina. Richard si vyzkoušel hrací automaty a jeho bilance byla na nule. To, co vyhrál, v kasinu zase nechal a odešel se svým 20ti dolarovým vkladem. Já jsem vyzkoušel elektronickou ruletu. Dvakrát jsem si vsadil 20 dolarů na tucet a z kasina jsem odešel se ziskem 20ti HK dolarů. Měli jsme tak na dvě piva, která jsme s chutí vypili před naším hotýlkem v bývalé vykřičené ulici lásky. Tedy na místě, kde jsme příjemně zakončovali každý náš den v Macau. Stal se z toho příjemný rituál, na který jistě oba dva budeme rádi vzpomínat i po letech…